Adaktusson: "Orolig för partiet" efter Buschs förtalsdom och hustvist

Publicerad 8 juli 2021 kl 13.26

Inrikes. Efter att Ebba Busch meddelats villkorlig dom och dagsböter för grovt förtal kritiserar nu riksdagsledamoten Lars Adaktusson (KD) hur Busch hanterat frågan i en intervju med Dagen.

Dela artikeln

I intervjun säger Adaktusson att Buschs husaffär och förtalsdomen kan ha skadat Kristdemokraterna. Dessutom säger han att han ”känner en oro för partiet” och varnar för tendenser till en osund partikultur.

– Det finns inget annat parti som haft en partiledare som är dömd för grovt förtal, säger han.

Han kan i nuläget inte säga om han har förtroende för Ebba Busch och hävdar att kommunikationen i ärendet borde ha "varit tydligare".

– Ebba började med att säga att hon är oskyldig till brottet, men ställd inför ett åtal så erkänner hon det ändå. Sedan säger hon att det är fel på lagstiftningen. Det blir svårt att få ihop, säger Lars Adaktusson.

Ebba Busch borde istället träda fram och be om ursäkt till den förtalade personen, enligt Adaktusson. Något som även Dagens ledarsida föreslagit.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0