Hotet mot demokratin

AFA tog fel dörr - råkade angripa journalister

Publicerad 8 juni 2012 kl 02.04

Inrikes.De vänsterextrema antirasisterna tog fel på adresserna. Istället för att angripa en sverigedemokrat klottrade de ned fasaden till en lägenhet tillhörande ett äldre journalistpar – och satte en yxa i deras dörr.

Gilla artikeln på Facebook

För en månad högg någon med en yxa på Peder och Ann-Kristin Lostens lägenhetsdörr i Jönköping och i veckan hade fasaden klottrats ned med budskapet "AFA ser dig".

Ann-Kristin, som likt sin man arbetar som journalist, skriver på sin facebooksida att hon tror att angreppet i själva verket var riktat mot en lokal sverigedemokrat.

"AFA - anonyma och fega som inte öppet på demokratisk väg vågar ta fighten för sina åsikter. Verkar i skymning, och i skydd av luvor och mörker, likt kackelackor som härjar om natten", skriver hon.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Orban: Sista chansen att rösta innan tredje världskriget

Varnar för att storkrig i Europa bryter ut efter 2026. . EU-ledarna har redan beslutat sig för att starta kriget, enligt ungerske premiärministern.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0