Hotet mot demokratin

AFA tog fel dörr - råkade angripa journalister

Publicerad 8 juni 2012 kl 02.04

Inrikes.De vänsterextrema antirasisterna tog fel på adresserna. Istället för att angripa en sverigedemokrat klottrade de ned fasaden till en lägenhet tillhörande ett äldre journalistpar – och satte en yxa i deras dörr.

Gilla artikeln på Facebook

För en månad högg någon med en yxa på Peder och Ann-Kristin Lostens lägenhetsdörr i Jönköping och i veckan hade fasaden klottrats ned med budskapet "AFA ser dig".

Ann-Kristin, som likt sin man arbetar som journalist, skriver på sin facebooksida att hon tror att angreppet i själva verket var riktat mot en lokal sverigedemokrat.

"AFA - anonyma och fega som inte öppet på demokratisk väg vågar ta fighten för sina åsikter. Verkar i skymning, och i skydd av luvor och mörker, likt kackelackor som härjar om natten", skriver hon.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0