Genrebild.

"Afghansk asylsökare" bakom knivdåd i Lyon – en död och nio skadade

Publicerad 31 augusti 2019 kl 20.23

Utrikes. En tonåring har dödats och minst nio andra personer har skadats i en knivattack i franska Lyon på lördagen. Tre personer ska ha blivit allvarligt skadade. Gärningsmannen uppges vara en afghansk asylsökare.

Dela artikeln

Det var vid 16.30-tiden på lördagen som en gärningsman började knivhugga människor vid en t-banestation i Villeurbanne i Lyon.

Mannen ska ha varit utrustad med en grillkniv samt en grillgaffel.

Enligt flera medier handlar det om en afghansk asylsökare som slumpmässigt knivhuggit människor.

Daily Mirror skriver att afghanen ska ha mördat en 19-årig man och skadat nio andra personer.

– Det verkar ha varit helt slumpmässigt. Den arresterade mannen slog vilt omkring sig med minst ett blad, säger en poliskälla enligt The Sun.

Mannen ska också själv ha sagt att han kommer från Afghanistan.

Gärningsmannen kunde gripas efter att fyra busschaufförer och flera personer ur allmänheten lyckades jaga ifatt och avväpna honom.

I nuläget rubriceras händelsen inte som en terrorattack.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 961213885


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0