Afghanutvisningar stoppas – ytterligare 7.000 får stanna

Publicerad 16 juli 2021 kl 18.42

Inrikes. Migrationsverket stoppar alla utvisningar till Afghanistan. Det meddelar myndigheten under fredagen.

Dela artikeln

Anledningen är den offensiv Afghanistans talibaner inlett tillsammans med al-Qaida för att försöka återta kontrollen över landet när amerikanska och övriga utländska trupper tas hem. Säkerhetsläget i landet anses därned vara "svårt" och "svårbedömt".

– Beslutet gäller med omedelbar verkan och gäller tillsvidare, säger Migrationsverkets rättschef Carl Bexelius.

Det finns sammanlagt 7.000 afghaner i Sverige med avvisnings- eller utvisningsbeslut. Hälften av dem har tillfälliga uppehållstillstånd, medan den andra halvan har aktiva utvisningsbeslut som väntar på att verkställas. Alla de afghanerna kommer alltså tillsvidare få stanna i Sverige.

Bexelius poängterar också att många afghaner fått stanna i Sverige och att Migrationsverket kommer fortsätta analysera utvecklingen i Afghanistan.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 327738105


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 327738106


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0