I många städer bär varannan homosexuell svart man på viruset.

" />

I många städer bär varannan homosexuell svart man på viruset.

" />

I många städer bär varannan homosexuell svart man på viruset.

" />

Afroamerikanska homosexuella extremt drabbade av HIV

Publicerad 19 juli 2012 kl 16.59

Utrikes.Afroamerikanska homosexuella och bisexuella är hårt drabbade av HIV och AIDS, enligt en ny rapport.

Gilla artikeln på Facebook

På söndag inleds Internationella aidskonferensen i Washington med talare som paret Clinton och Bill Gates. En rapport släppt i förväg av Black AIDS Institute avslöjar att svarta amerikanska män som har sex med män är drabbade av AIDS i en omfattning som saknar motstycke i Västvärlden, skriver Yahoo News.

I många städer i södra USA som Memphis och Richmond är varannan svart homosexuell man smittad av AIDS eller HIV. En av 500 invånare i USA tillhör gruppen afroamerikanska homosexuella och bisexuella män och de står för en fjärdedel av de nya fallen av HIV. Utbredningen av HIV är dubbelt så stor i den gruppen jämfört med dess vita motsvarighet.

Data från Centers for Disease Control and Prevention visar att svarta står för mer än hälften av de nya upptäckta fallen av HIV trots att de bara utgör 13 procent av USA befolkning.

- AIDS i USA är en svart sjukdom, oavsett hur man ser på det, säger Phill Wilson, VD för Black AIDS Institute, och själv svart, homosexuell och HIV-smittad.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tröstar Rubio EU-politikerna efter JD Vances tal i München

USA fick stående ovationer i år. Friedrich Merz beskriver det som en "återgång till verkligheten".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Utrikes

Epsteins psyke analyserat – skolboksexempel på "mörka triaden"

Beskrivs som "trofésamlande" superpsykopat.. Forskare har gått igenom tusentals dokument för att kartlägga hur finansmannen kunde manipulera sin omgivning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0