Alternativ för Sverige

AFS avbokade även i Danmark – efter vänsterextrema hot

Publicerad 15 mars 2019 kl 10.00

Inrikes. Alternativ för Sverige har nu avbokats även från Comwell Conference Center i Köpenhamn, där man den 16 mars skulle hålla sin valupptakt inför det kommande EU-valet. Partiet ska dock ha hittat en annan lokal.

Dela artikeln

Enligt Alternativ för Sverige ville ingen i Sverige hyra ut lokaler till nationalistpartiet, inför dess EU-valkickoff nu i helgen.

Därför vände man sig till Danmark, där man ska ha blivit välkomna med öppna armar.

Men nu har även Comwell Conference Center i Köpenhamn avbokat partiet. Detta efter att extremvänstern aviserat en så kallad motdemonstration.

Så sent som onsdag den 13 mars ska Comwell ha sagt i danska media att man inte diskriminerar någon på basis av politisk övertygelse, och att en "avbokning skulle vara dubbelmoral och sannolikt också olaglig".

Men sedan "till slut vek sig dock Comwell och avbokade evenemanget i strid med avtalet som inte gav några som helst möjligheter att avboka i ett sådant sent skede", skriver AFS på sin hemsida.

Partiet ska dock snabbt ha hittat nya eventlokaler, tillägger man.

– Det är trist att extremvänsterns skrämselmetoder förekommer även i Danmark, som ju annars har en lång tradition av yttrandefrihet och rent generellt har ett otroligt mycket bättre debattklimat än Sverige. Det handlar om en liten klick vänsterextremister utan något som helst folkligt stöd för sina kriminella metoder, men som ändå tillåts inskränka mötesfriheten. Lyckligtvis kunde vi utan problem hitta ett nytt ställe att vara på, säger partiledare Gustav Kasselstrand.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0