Aftonbladet: Centrala Göteborg är i förfall

Publicerad 22 juli 2019 kl 08.40

Inrikes. Centrala Göteborg håller på att "förfalla" och kvinnor ser det som en tidsfråga innan de blir våldtagna. Den bilden ges av Göteborgs stadskärna i söndagens Aftonbladet.

Dela artikeln

Det är en artikel i Aftonbladet som fått många i sociala medier att höja på ögonbrynen. Där beskrivs nämligen Göteborg av den egna befolkningen som "en stadskärna i förfall".

Artikeln kommer efter att två unga män på kort tid – på bara en vecka – knivhuggits till döds i staden.

Aftonbladet har talat med människor som bor i Göteborg och som ger en skräckinjagande bild av staden. Det har blivit "mycket värre" än på 1990-talet, heter det bland annat.

Det är mer droger och knarket säljs öppet på gatorna. Folk är mer likgiltiga till hur de beter sig och det är också mer vapen på stan. "Många" blir rånade i Nordstan, sägs det, och de tidningen pratar tycker fler patrullerande poliser borde visa sig ute.

På nätterna driver det omkring ungdomar och den som inte vill råka ut för något gör bäst i att undvika centrum när mörkret fallit.

En 34-årig svensk kvinna är rentav rädd för att bo i Göteborg.

– Jag är mycket mer rädd. Någon gång är det min eller någon närståendes tur att råka illa ut. Att bli rånad eller våldtagen, säger hon till Aftonbladet och påpekar att hon numera lever "försiktigt".


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0