Åkesson: Regeringen myser när konservativa tystas på nätet

Publicerad 25 januari 2021 kl 17.11

Inrikes. Regeringen bryr sig inte om att nätjättar som Facebook och Twitter rensar ut framför allt konservativa samhällskritiska röster från sina plattformar. Statsminister Stefan Löfven (S) är tvärtom "bekväm" med det, hävdar SD-ledaren i programmet Riks, eftersom det gynnar vänstern.

Dela artikeln

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är starkt kritisk mot att regeringen accepterar nätjättarnas censur av samhällskritiska personer.

Enligt Åkesson är företagen vänsterliberala "IT-oligarker" som gör som de vill.

Men rätten att uttrycka sig måste väga tyngre än privata storbolags rätt att tysta människor, särskilt eftersom de till stor del tagit över informationsinfrastrukturen i samhället.

Digitaliseringsminister Anders Ygeman (S) har tidigare påstått att det inte är en rättighet att få uttrycka på sig på privata plattformar, där mycket av samhällsdebatten idag sker.

Men det är helt fel, enligt Åkesson. Nätjättarnas makt måste regleras, anser han, så att alla får komma till tals. Ett lands lag, inte privata företag, ska få bestämma vad som är tillåtet och inte.

Enligt Jimmie Åkesson riskerar nätcensuren att påverka valet 2022.

– Löfven verkar inte riktigt ha förstått det här. Och han förstår inte allvaret. Han resonerar på samma sätt som Ygeman. Men detta drabbar ju inte dem, därför är det inte viktigt för dem, säger han i Riks.

– Tvärtom, det är väl ganska bekvämt att det är konservativa och röster åt höger ut som drabbas av det här. Och då är det inte ett problem.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0