Åkesson: Vi ska bli hårdare än Danmark

Publicerad 9 maj 2021 kl 08.02

Utrikes. Sverige kommer att införa en hårdare invandringspolitik än grannlandet Danmark. Det säger SD-ledaren Jimmie Åkesson i en intervju med brittiska The Telegraph.

Dela artikeln

– Det var på samma sätt i Danmark sätt som Sverige, och sedan förändrades det bara över en natt, och så kommer det att bli i Sverige också.

Det uppger Jimmie Åkesson i vad som The Telegraph beskriver som en av SD-ledarens "sällsynta intervjuer med internationella medier".

Den socialdemokratiska regeringen i Danmark har som första EU-land börjat skicka hem syriska flyktingar, och planerar även att öppna läger i Afrika dit man kan omlokalisera personer som söker asyl i Danmark.

– Vi behöver en ännu striktare politik i Sverige eftersom vi har mycket större problem. Jag tror inte att det är möjligt att endast minska invandringen till danska nivåer, utan vi måste gå ännu längre, säger Jimmie Åkesson till The Telegraph.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 278764079


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0