Åklagare: Anna-Lenas mördare är 16 år, inte 12

Publicerad 14 juni 2020 kl 09.41

Inrikes. Den pojke som misstänks för rånmordet på Anna-Lena Lernhede, 56, i Kungälv uppgavs vara 12 år. Men enligt åklagarens utredning är han i själva verket straffmyndig – och nu inleds en förundersökning om mord.

Dela artikeln

Det var natten till den 10 maj som Anna-Lena Lernhede knivmördades i samband med ett rånförsök på en gångbro i närheten av en skola i Kungälv i Västra Götalands län.

En förundersökning mot en misstänkt, straffmyndig gärningsman har nu inletts av åklagare.

Misstankar riktades tidigt i utredningen mot en pojke som då uppgavs vara 12 år och vid tillfället var på permission från ett HVB-hem. Därför inleddes en så kallad LUL31-utredning.

Enligt Åklagarmyndigheten har det senare i utredningen framkommit att den misstänkte på goda grunder var att bedöma som straffmyndig vid gärningen vilket gjort att LUL31-utredningen avslutats. Utredningen bedrivs nu fortsättningsvis som en förundersökning med pojken som misstänkt. Sannolik ålder på den misstänkte är 16 år, enligt åklagaren.

Den misstänkte är för närvarande tvångsomhändertagen enligt LVU och befinner sig på ett låst SIS-hem.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1049648631


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1049648632


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

FPÖ mot egen majoritet efter hårda krav på återvandring

Får 41 procent – mer än regeringspartierna tillsammans. Österrikiska partiet går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus