Aktiv bomb hittad på allmän plats i Malmö – "Var klar att användas"

Publicerad 4 augusti 2019 kl 11.51

Inrikes. Polisen bekräftar nu att det misstänkta föremål som hittades på en allmän plats i stadsdelen Håkanstorp i Malmö igår var en aktiv bomb "klar att användas".

Dela artikeln

Det var vid 09-tiden på lördagen som polisen hittade ett misstänkt farligt föremål i stadsdelen Håkanstorp i Malmö.

Föremålet hittades av en privatperson som misstänkte att det var farligt.

Området spärrades av i väntan på det nationella bombskyddet. Avspärrningarna hävdes vid 11-tiden på lördagen, när bombskyddet hade tagit föremålet i beslag.

I dag söndag bekräftar polisen att det var en aktiv bomb redo att användas.

"Det farliga föremålet som anträffades var en mindre sprängladdning som var apterad och klar att användas. Föremålet anträffades på en allmän plats och det finns i nuläget inga misstänkta i ärendet", skriver polisen på sin hemsida.

Utredningen fortsätter nu.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0