Pussy Riot
Foto: Femen.org

Aktivister tog av sig topless i Stockholmsmoské – greps direkt

Publicerad 29 juni 2013 kl 17.11

Inrikes.Tre kvinnliga aktivister genomförde under lördagsmorgonen en islamkritisk toplessaktion Stockholmsmoskén på Södermalm i Stockholm. Kvinnorna greps snabbt av polis och släpades från platsen.

Gilla artikeln på Facebook

Aktivisterna, som är en del av det feministiska nätverket Femen, stormade moskén vid 10-tiden på lördagsmorgonen.

Väl inne tog de av sig sina rockar och blottade sina bara överkroppar, som var täckta av budskap mot sharia och muslimskt hedersförtryck, enligt AFP.

Polis var snabbt på plats och grep alla tre, som nu misstänks för ofredande och förargelseväckande beteende.

– De blev tillsagda att lämna moskén vilket de inte ville och då har det blivit lite knuffande, säger Lars Neumann, stationsbefäl på Södermalms polisstation till Expressen.se.

Kvinnorna fördes därefter till Södermalms polisstation för förhör, skriver tidningen. Om de bedöms skyldiga till brott kan de straffas med fängelse i upp till ett år.

I ett liknande fall i februari 2012 stormade medlemmar av den ryska feministiska punkrockgruppen Pussy Riot en katedral i Moskva och genomförde en aktion. Efter att Pussy Riots frontfigurer gripits av polis iscensatte västerländsk media en jättekampanj för att förmå den ryska regeringen att frige de kvinnliga aktivisterna, i yttrandefrihetens namn. Det är oklart om media kommer visa ett lika stort och odelat stöd för kvinnorna som idag greps vid Stockholmsmoskén.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Sverigebilden

Den politiska korrektheten har sprängt alla gränser, enligt danska profilen. "Krävs fackmän inom psykiatrin" för att beskriva det politiska tillståndet i Sverige.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

40 bidragsmiljoner gick till illegala invandrare

Vissa vistas inte ens i landet.. Egentliga siffran kan vara betydligt högre, enligt Utbetalningsmyndigheten.0 

37 procent invandrare i kommunala hyreshus

Danderyd vill inte bygga fler.. Invånarna lägger "stora delar av sina livsbesparingar" på att slippa mångfalden.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur