Pussy Riot
Foto: Femen.org

Aktivister tog av sig topless i Stockholmsmoské – greps direkt

Publicerad 29 juni 2013 kl 17.11

Inrikes.Tre kvinnliga aktivister genomförde under lördagsmorgonen en islamkritisk toplessaktion Stockholmsmoskén på Södermalm i Stockholm. Kvinnorna greps snabbt av polis och släpades från platsen.

Gilla artikeln på Facebook

Aktivisterna, som är en del av det feministiska nätverket Femen, stormade moskén vid 10-tiden på lördagsmorgonen.

Väl inne tog de av sig sina rockar och blottade sina bara överkroppar, som var täckta av budskap mot sharia och muslimskt hedersförtryck, enligt AFP.

Polis var snabbt på plats och grep alla tre, som nu misstänks för ofredande och förargelseväckande beteende.

– De blev tillsagda att lämna moskén vilket de inte ville och då har det blivit lite knuffande, säger Lars Neumann, stationsbefäl på Södermalms polisstation till Expressen.se.

Kvinnorna fördes därefter till Södermalms polisstation för förhör, skriver tidningen. Om de bedöms skyldiga till brott kan de straffas med fängelse i upp till ett år.

I ett liknande fall i februari 2012 stormade medlemmar av den ryska feministiska punkrockgruppen Pussy Riot en katedral i Moskva och genomförde en aktion. Efter att Pussy Riots frontfigurer gripits av polis iscensatte västerländsk media en jättekampanj för att förmå den ryska regeringen att frige de kvinnliga aktivisterna, i yttrandefrihetens namn. Det är oklart om media kommer visa ett lika stort och odelat stöd för kvinnorna som idag greps vid Stockholmsmoskén.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kvinnliga fångvaktaren slår larm: Kollegor "har relationer med de intagna"

Problemet tabubeläggs och fortsätter – i det dolda. "Det finns en stor tystnadskultur kring relationerna, och det är extremt skamfyllt".0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

”Men det finns ingen misstänkt". Anmälan om vållande till annans död har upprättats.0 

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0