Akut elförsörjningsbrist i Stockholm hotar tillväxten: "Ett historiskt akut läge"

Publicerad 20 maj 2019 kl 10.43

Inrikes. De svenska storstäderna, särskilt Stockholm, står redan inför en akut elförsörjningssituation. Det skriver elnätsföretaget Ellevio på måndagen.

Dela artikeln

I debatten om Sveriges elförsörjning har media fokuserat på "klimatomställningen".

Nu meddelar dock elnätsföretaget Ellevio att elnäten inte räcker till för att försörja den ökande efterfrågan på el. 

– Vi befinner oss i ett historiskt akut läge. Vi kommer helt enkelt inte kunna ansluta alla i Stockholm som vill ha el de närmsta åren, och det finns risk att vi tvingas neka anslutningar redan under hösten 2019, säger Johan Lindehag, VD på Ellevio i ett pressmeddelande.

Problemet är att den befintliga nätkapaciteten räcker inte till för att möta den ökade befolkningen och därmed efterfrågan på el.

Dessutom försvinner viktig lokal elproduktion på grund av regeringens skatter, vilket drastiskt kommer försämra läget.

"Kraftvärmebolaget Sthlm Exergi meddelade nyligen att produktionen av el från kraftvärme inte längre är ekonomiskt hållbar, och att de kommer att behöva minimera energiproduktionen. Orsaken anges vara en ny skattepålaga som aviserades i regeringens vårproposition", skriver Ellevio i SvD Näringsliv.

Situationen hotar rentav hela tillväxten. Enbart bristande nätkapacitet skulle kunna orsaka samhällsekonomiska förluster på cirka 150 miljarder kronor.

"Nya stadsdelar, infrastruktursatsningar, elbilsboomen, företagsetableringar med mera – allt är beroende av pålitlig elförsörjning, annars stryps Stockholms utveckling", skriver Ellevio.

– Som elnätsägare i Stockholm står Ellevio nu inför ett nytt läge där vi kan tvingas säga nej till anslutningar – kanske redan under hösten 2019. Vi behöver nu politiska krafttag för att inte riskera en i grunden positiv utveckling mot ökad elektrifiering, säger Johan Lindehag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 648179690


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Hanif Bali polisanmäler S för att ha köpt röster

"Kan ha betalat 150.000 för en röst.". M-profilen har hittat passande brottsrubricering – med fyra års fängelse i straffskalan.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0