Ali Esbati (V) skildras som apa i Norge

Publicerad 24 maj 2016 kl 17.22

Inrikes. Riksdagsledamoten Ali Esbati (V) avbildas som en "apornas konung" som vrålar "rasist" till sina meningsmotståndare i en satirteckning som skapar debatt i Norge. Rasism, hävdar vänsterpartisten själv.

Dela artikeln

Den norska konstnären Thomas Knarvik har publicerat flera satirbilder på Facebook. En av dem föreställer riksdagsledamoten och vänsterpartisten Ali Esbati i form av en babian som upprepar mantrat: "Ni är rasister".

Efter att bilden anmälts valde Facebook att stänga ned konstnärens användarkonto, något som har väckt en debatt om yttrandefrihet i Norge.

Esbati var tidigare bosatt i Norge och har förekommit en hel del i de norska medierna där han ofta riktat rasistanklagelser hit och dit. I en kommentar till Dagens Nyheter utmålar han nu Norge som ett land som är helt genomsyrat av så kallad rasism.

– Det är väldigt svårt att diskutera rasism på systemnivå i Norge och det har bara blivit värre. I dag anses det närmast som en extrem ståndpunkt att stå för antirasism, säger han till DN.

En av dem som försvarar Thomas Knarvik är tecknarkollegan Per Elvestuen, som menar att Knarviks teckningar ryms väl inom den norska traditionen av maktkritisk satirkonst.

"I en demokrati är det grundläggande att all konst bör vara fri. Oavsett om den är banal eller genial. Satir spelar en viktig roll för att stärka toleransen för att människor har olika åsikter och olika sätt att se på världen. Vi kan möta Knarviks frånstötande satir med ilska eller skratt, och kan vi känna oss kränka. Men ingen ska kunna göra anspråk på rätten att inte bli kränkt. Inte heller på Facebook", skriver Elvestuen i Verdens Gang.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 563624062


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 563624063


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Danmark litade på ukrainsk raketforskare – ångrar allt

Stoppar bygget av Tymur Mindichs jätteanläggning på Jylland. Israeliske oligarken visade sig bränna skattepengarna på korruption istället för raketbränsle.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0