Valfusket i USA

Alla röster räknas om i Georgia

Publicerad 11 november 2020 kl 20.52

Utrikes. I delstaten Georgia leder Joe Biden enligt den första rösträkningen över Donald Trump med en mycket knapp marginal. Nu ska samtliga röster räknas om för hand, rapporterar Breitbart News.

Dela artikeln

Georgia är en sydstat där stödet för Republikanerna traditionellt sett varit starkt.

Men enligt den rösträkning som gjorts efter presidentvalet förra veckan har vänsterkandidaten Joe Biden en ledning med cirka 14.000 röster. Det motsvarar 49,5 procent av rösterna mot 49,2 för president Trump.

Nu ska samtliga röster, som tidigare räknats med maskiner, räknas om för hand.

– Det här kommer hjälpa till att skapa förtroende, säger Georgias statssekreterare Brad Raffensperger enligt Breitbart.

Raffensperger är själv republikan men har fått hård kritik av partikollegor för delstatens hantering av de kontroversiella poströster som anklagas för att ligga till grund för valfusk i flera delstater.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0