Arkivbild.

Allt fler kvinnliga IS-terrorister återvänder till Sverige

Publicerad 15 december 2020 kl 09.02

Inrikes. Ytterligare en så kallad IS-kvinna är nu tillbaka i Sverige efter att ha rest till den islamistiska terrorsekten IS. Och fler är på väg, enligt SVT.

Dela artikeln

Det var igår förmiddag som ännu en "IS-kvinna" anlände till Sverige via Arlanda i Stockholm.

Kvinnan är 48 år gammal och reste till Syrien redan 2011 med fem barn. I Mellanöstern gifte hon sig och fick ännu fler barn. Idag är hon änka.

Enligt SVT har hon och två av hennes barn, en tonåring och ett litet barn, suttit i förvar i Turkiet under flera veckor, innan de tog sig vidare.

Bara i år har en handfull kvinnliga IS-terrorister kommit till Sverige. De smugglas ut från läger i Syrien och lyckas sedan ta sig till Sverige.

Enligt SVT:s uppgifter är ytterligare tre "IS-kvinnor" och deras barn, alla från Stockholm, nu på väg till Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 114768675


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 114768676


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Snoppviftande barnamördare sprider skräck på kvinnofängelset

Kriminalvården har placerat Abdelshahed bland riktiga kvinnor. Trots att han är "lång, bred och skäggig och går runt och visar snoppen" på kvinnoanstalten i Ystad.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus