Arkivbild.

Allt fler kvinnliga IS-terrorister återvänder till Sverige

Publicerad 15 december 2020 kl 09.02

Inrikes. Ytterligare en så kallad IS-kvinna är nu tillbaka i Sverige efter att ha rest till den islamistiska terrorsekten IS. Och fler är på väg, enligt SVT.

Dela artikeln

Det var igår förmiddag som ännu en "IS-kvinna" anlände till Sverige via Arlanda i Stockholm.

Kvinnan är 48 år gammal och reste till Syrien redan 2011 med fem barn. I Mellanöstern gifte hon sig och fick ännu fler barn. Idag är hon änka.

Enligt SVT har hon och två av hennes barn, en tonåring och ett litet barn, suttit i förvar i Turkiet under flera veckor, innan de tog sig vidare.

Bara i år har en handfull kvinnliga IS-terrorister kommit till Sverige. De smugglas ut från läger i Syrien och lyckas sedan ta sig till Sverige.

Enligt SVT:s uppgifter är ytterligare tre "IS-kvinnor" och deras barn, alla från Stockholm, nu på väg till Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 59543750


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0