Arkivbild.

Allt fler svenskar "flyr" utomlands för att hemundervisa barnen

Publicerad 23 januari 2020 kl 18.23

Inrikes. Fler och fler "skolflyktingar" lämnar nu landet för att kunna hemundervisa sina barn, vilket är förbjudet i Sverige. Löfvenregeringen tänker dock inte ta bort förbudet, rapporterar SVT. Det anses vara viktigt att barnen lär sig leva i en "demokrati" och umgås med barn "från andra bakgrunder".

Dela artikeln

Allt fler svenskar flyttar nu utomlands för att slippa undan Sveriges tvingande och statsstyrda skolundervisning.

Sedan 2011 är det i princip omöjligt att hemundervisa sina barn i Sverige. Då infördes en lagändring som tvingar alla barn att gå i skolan och följa den politiskt kontrollerade undervisningen, som regleras genom olika styrdokument, däribland läroplaner.

I läroplanen för grundskolan, som utfärdas som en förordning av regeringen, står det till exempel att "alla människors lika värde, jämställdhet mellan kvinnor och män samt solidaritet mellan människor är de värden som skolan ska gestalta och förmedla".

Men alla är knappast nöjda med förbudet mot hemundervisning.

Enligt SVT har antalet svenska familjer som flyttar till Åland, där det talas svenska, för att hemundervisa sina barn "ökat kraftigt" på senare år. SVT kallar dem "skolflyktingar", och de flyttar även till andra länder.

I större delen av Europa, och i de övriga nordiska länderna, är hemundervisning lagligt. Sverige är undantaget.

Andra länder har "läroplikt" i stället för "skolplikt". Friheten för hur barnen tar till sig kunskapen är alltså betydligt större.

Utbildningsministern Anna Ekström (S) jublar inte åt trenden att svenskar flytta utomlands för att komma undan den svenska skolan, även om hon påpekar att människor själva får välja var de vill bo. Hon anser dock att det är viktigt att barnen lär sig bli duktiga demokrater.

– Vi har skolplikt av en anledning. Vi vill att barnen ska lära sig mycket, samarbeta med andra och växa upp i ett demokratiskt samhälle, säger hon till SVT och påpekar också att eleverna behöver lära sig umgås och jobba med barn "från andra bakgrunder".

En annan anledning till att utbildningsministern inte vill ha hemundervisning i Sverige är att det enligt henne kan vara dåligt för barnen att lära sig saker av andra än "utbildade lärare".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1003971237


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1003971238


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Invandrarfamiljers standard har ökat mest

Nya rapporten från Försäkringskassan. . Mäter ökningen av ekonomisk standard under de senaste tio åren.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Linda Pira plockade ut felaktiga barnbidrag för över 60.000 kronor. Straffvärdet motsvarar egentligen fängelse, enligt tingsrätten.0 Plus

Mer från Inrikes

Kallas "hora" – då börjar kvinnliga busschauffören slåss

Virala videon: Här får hon nog.. Avslutar med att bokstavligen kasta invandrarkvinnan av bussen.0 Plus

L:s nya lågvattenmärke: En (1) procent

"Det är extrema nivåer.". Mohamssons parti är nu så impopulärt att det knappt syns i mätningarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0