Hotet mot Norge

Allvarligt terrorhot mot Norge

Publicerad 24 juli 2014 kl 12.08

Utrikes. Personer med anknytning till grupper i Syrien planerar att genomföra en terrorattack i Norge inom den närmsta tiden. Det meddelade den norska säkerhetspolisen PST under en presskonferens på torsdagen.

Dela artikeln

– Vi är nu i en situation där det finns ett specifikt hot mot Norge. Det sätts in åtgärder som syftar till att möta hotet, säger assisterande norska rikspolischefen Vidar Refvik och Norges justitieminister Anders Anundsen i ett gemensamt uttalande, enligt NRK.

Säkerhetspolisens har information som pekar på att terroristerna planerar att genomföra inom den närmsta tiden.

– Det är oklart för oss om det rör sig om fem till sju dagar eller tio dagar. Den information vi har fått är att detta kan hända inom en tidsbegränsad period. Men det är inte tal om att det kommer inte att vara fram till jul, om man säger så, säger chefen för norska säkerhetspolisen, Alana Bjørnland.

Terroristerna ska ha kopplingar till stridande grupper i inbördeskrigets Syrien, men det är oklart om de är norska medborgare eller om de befinner sig i Norge just nu.

Norrmännen uppmanas nu att vara på sin vakt, och terrorberedskapen höjs i hela landet.

– Folk kommer att märka detta i form av förstärkt polisnärvaro på tågstationer, flygplatser, vid gränsövergångar, huvudvägar och många andra platser. Polisen kommer att utrustas med vapen, säger Refvik.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 208462891


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Larmet: AI kan utplåna mänskligheten – inom tio år

"Risken är över tio procent.". Avhopp och skräckinjagande varningar från medarbetare på Anthropic.0 Plus

"Mitt hjärta blöder": Merkels känslostorm efter AFD:s seger

Exkanslern är helt knäckt.. Varnar samtidigt för att väljarna inte längre styrs av fakta utan av känslor.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0