Regeringskrisen

Annie Lööf: Vi släpper fram Löfven

Publicerad 5 juli 2021 kl 13.32

Inrikes. Annie Lööf meddelade på en presskonferens idag att Centerpartiet kommer att släppa fram Stefan Löfven som statsminister – men att partiet samtidigt kommer att lägga fram en egen budget. Och Miljöpartiet uppger sig inte ställa upp på C:s krav.

Dela artikeln

Statsminister Stefan Löfven måste senast idag lämna besked till riksdagens talman om en möjlig regeringsbildning.

Centerledaren Annie Lööf gav följande besked på sin presskonferens idag;

– Vi kommer rösta gult för Stefan Löfven i veckans statsministeromröstning. Vi har haft många samtal och kommit överens om det här.

Hon meddelade dock att C kommer att lägga fram en egen budget i höst, och att man inte kommer att budgetsamarbeta med Vänsterpartiet.

Stefan Löfven har tidigare sagt att han kommer att avgå från en ny roll som statsminister ifall han inte får igenom sin budget i höst.

C har lagt fram tre krav: att reformen av LAS genomförs, att äganderätten för skogen stärks och att strandskyddet reformeras, skriver Aftonbladet.

Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi meddelar dock på Twitter att hennes parti har sagt nej till C:s krav.

"Det finns ingen överenskommelse med regeringen om att kraftigt försämra skydd av skog och natur. Miljöpartiet har sagt nej till Centerpartiets krav", skriver hon.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 620489559


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Palestina och bidrag bakom V:s gettosuccé

"Vänsterpartiet hjälper folk.". Detta säger nya väljarna i Rosengård själva om sitt stöd.0 

Invandrarpolitiker åkte ur riksdagen – överger SD direkt

"Avslutar mitt aktiva engagemang i partipolitiken".. Nima Gholam Ali Pour kastar in handduken efter att ha förlorat höstens val.0 

SD:s valfinal: "Jag vill suga k*k"

"Hur mycket har SD betalat för detta?". Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0