Ännu en brandattack mot kyrkan i Tensta

Publicerad 24 januari 2021 kl 17.04

Inrikes. Under natten till söndagen utsattes Spånga kyrka, som är från 1100-talet och ligger vid gettot Tensta, för en andra en brandattack på kort tid. Det rapporterar SVT Nyheter Stockholm.

Dela artikeln

Ett larm utlöstes i Spånga kyrka vid tretiden i natt sedan ett fönster krossats. Eldfarlig vätska hade kastats mot kyrkporten och ett av fönstren, enligt kyrkoherden.

Branden kunde dock snabbt släckas av polisen, som använde sig av en pulversläckare.

– Det är jättetråkigt att det finns personer som gör sådant här. Själva meningen med handlingen är väl att provocera, säger Jerker Alsterlund, kyrkoherde i Spånga-Kista församling, till SVT Nyheter Stockholm.

Så sent som natten till onsdagen utsattes samma kyrka för en annan attack med tre molotovcocktails.

– Det är en stark symbolhandling mot en kyrka. Varför någon skulle vilja göra detta vet jag inte. Det kan handla om att väcka avsky eller provocera. Vi har ingen hotbild mot oss eller något sådant, sade Jerker Alsterlund efter den attacken.

I december 2018 detonerade en sprängladdning vid en annan församlingslokal. Den lokalen ligger visserligen en kilometer bort från Spånga kyrka men tillhör samma församling. Ingen dömdes för sprängningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 59927144


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Inrikes

JAS-plan räddade äventyrare från isflak

Två personer fastnade i bottenviken.. Sjöräddningen använde Nato-resurser vid sökinsatsen.0 

Återigen konsultfirman CGI som ligger bakom. Personuppgifter och elektroniska signeringsdokument säljs nu på Darknet.0 

Teodorescu (KD) finansieras av hemlig donator

"Det stinker" om avslöjandet, tycker till och med Expressen.. Pengarna är utöver vanliga EU-lönen på 200.000 kronor netto i månaden.0 

Dumpen utreds för hets mot folkgrupp

Sajten anmäldes för "nedsättande" formulering.. JK har inlett förundersökning om yttrandefrihetsbrott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0