Antirasister slog ner asiatisk journalist

Publicerad 30 juni 2019 kl 22.48

Utrikes. Vänsteraktivister i USA som demonstrerade mot rasism passade på att misshandla en journalist med asiatisk påbrå som försökte rapportera om händelsen. Det skriver Breitbart News.

Dela artikeln

Journalisten Andy Ngo, som är redaktör på nyhetssajten Quillette, var på plats och sände från en vänsterdemonstration i Portland i Oregon på lördagen.

En video från händelsen visar hur ett antal svartklädda vänsteraktivister plötsligt går till attack mot journalisten med slag och sparkar. De häller vätskor över honom och kastar saker på honom.

I en livesändning efteråt syntes Andy Ngo med blodiga sår i ansiktet.

– Jag blev precis misshandlad av folkmassan, mitt på gatan, utan att polisen ingrep. Var fan var ni? frågar han en polis.

Ngo hade inför demonstrationen uttryckt sin nervositet över att rapportera från platsen eftersom vänstergrupperna på sociala medier hade pekat ut honom som "en lokal islamofobisk journalist" och utlovat "fysisk konfrontation", skriver Breitbart.

Polisen har efter demonstrationen gripit tre vänsterextremister i 20-årsåldern. Enligt polisen har demonstranterna bland annat använt sig av milkshakes som innehåll snabbtorkande cement.


Illegala flyktingbarnet kunde stanna tack vare politikernas beslut. Fick jobba kvar på hemtjänsten – trots larmen om gränslöst beteende.0 Plus

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här våldtogs kvinnan av 75-årige gynekologen

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Han är hjärnan bakom Trumps planer på Grönland

Judiska världskongressens ordförande lanserade idén.. Har sedan dess sett till att skaffa sig omfattande affärsintressen på ön.0 

Reinfeldt om Trump: "Världens farligaste man"

Han är värre än Putin och alla andra, enligt förre statsministern.. "Det är via Trumps agerande som Putin får utrymmet som potentiellt hotar oss."0 

"En mycket sorglig dag." Sju parlamentsledamöter hoppar av – har tröttnat på det ensidiga islamfokuset.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0