Arkivbild.

Arabisk pojke bakom pistolvåldtäkt mot äldre man i Malmö

Publicerad 26 februari 2018 kl 16.10

Inrikes. En 17-årig invandrarpojke i Malmö har häktats för att ha våldtagit en 37-årig man samtidigt som han riktat en pistol mot mannen. Händelsen beskrivs som mycket ovanlig.

Dela artikeln

Det var förra lördagen som en 17-årig pojke och en 37-årig man av oklar anledning hade bestämt träff med varandra i Malmö.

Då de båda möttes har 17-åringen riktat ett skjutvapen mot den mycket äldre mannen, sedan våldtagit honom och pressat honom på pengar.

Åklagaren Ida Killeslätt har sagt till Sydsvenskan att den misstänktes version av händelseförloppet är att han sålt sex till 37-åringen. Dock finns det ingenting i utredningen som tyder på att det stämmer.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, begärdes pojken häktad för bland annat grovt rån, grov våldtäkt och försök till grov utpressning. Efter en timmes häktesförhandling häktades han för grov våldtäkt, försök till grov utpressning, övergrepp i rättssak och olaga hot, men inte grovt rån i saknad på bevis, uppger Kvällsposten.

Pojken har ett till synes arabiskt namn och är folkbokförd på en adress i Malmö. Han är född år 2000.

Enligt tidningarna är det ovanligt att minderåriga personer i Sverige häktas, likaså att barn våldtar andra män. Men åklagaren anser att det föreligger risk för att pojken ska förstöra bevis och fortsätta begå brott.

17-åringen är sedan tidigare känd för ett trafikbrott, men inget annat.

Åtala ska väckas inom 14 dagar.


Nyheter från förstasidan

M: Kastrera pedofiler

Vill koppla kemisk kastrering till villkorlig frigivning. Föreslår också pedofilregister över "högriskförövare".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

80-åring vill inte leva mer efter hemtjänst-syrierns övergrepp

Gråter om nätterna. . "Granny"-porr hittad hos 48-årige mannen – som får stanna i Sverige resten av livet.0 

"Vore inte ansvarsfullt gentemot våra väljare." Klagar på att Enighetspartiet utsätts "angrepp och ifrågasättanden".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0