Arabisk SD-kritiker blir årets julvärd i SVT

Publicerad 27 oktober 2021 kl 15.00

Inrikes. SD-kritikern och TV-kocken Tareq Frank Taylor Daoudi, 52, blir årets julvärd i SVT, rapporterar Samnytt.

Dela artikeln

I somras hävdade Tareq i Aftonbladet att hans muslimske far började trakasseras i samband med att SD började ta plats i svensk politik.

I början av oktober gjorde han reklam för den amerikanska vänsteraktivisten Tiffany Jewells bok "Anti-rasistisk handbok". En bok som där författaren dock undviker att göra sig skyldig till direkta uppmaningar till våld.

"Rasism skapar ett sämre samhälle för alla och det är vårt gemensamma ansvar att skapa förändring", skrev Tareq i ett inlägg om boken på Facebook, där han också uppmanar till "alla människors lika värde".

Själv kunde Tareq inte tro sina öron när den statliga TV-jätten ringde och meddelade att han kunde bli julvärd.

– Jag satt i bilen när jag fick frågan och var nära på att köra av vägen, säger han till SVT.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0