Arabisk SD-kritiker blir årets julvärd i SVT

Publicerad 27 oktober 2021 kl 15.00

Inrikes. SD-kritikern och TV-kocken Tareq Frank Taylor Daoudi, 52, blir årets julvärd i SVT, rapporterar Samnytt.

Dela artikeln

I somras hävdade Tareq i Aftonbladet att hans muslimske far började trakasseras i samband med att SD började ta plats i svensk politik.

I början av oktober gjorde han reklam för den amerikanska vänsteraktivisten Tiffany Jewells bok "Anti-rasistisk handbok". En bok som där författaren dock undviker att göra sig skyldig till direkta uppmaningar till våld.

"Rasism skapar ett sämre samhälle för alla och det är vårt gemensamma ansvar att skapa förändring", skrev Tareq i ett inlägg om boken på Facebook, där han också uppmanar till "alla människors lika värde".

Själv kunde Tareq inte tro sina öron när den statliga TV-jätten ringde och meddelade att han kunde bli julvärd.

– Jag satt i bilen när jag fick frågan och var nära på att köra av vägen, säger han till SVT.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rubio tonar ned hot mot Danmark

Vill "köpa" Grönland – i första hand. "Vita huset använder skarp retorik för att sätta press och få till förhandlingar".0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

”Men det finns ingen misstänkt". Anmälan om vållande till annans död har upprättats.0 

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0