Arabisk våldtäktsflock jagade offer på Berlins gator

Publicerad 11 april 2021 kl 19.09

Utrikes. Den irakiska våldtäktsligan drog runt på Berlins gator, slet in unga kvinnor i sin stadsjeep och turades sedan om att brutalt våldta dem i timmar. Nu har en av dem, en man som arbetade som polis i hemlandet, dömts till fängelse, rapporterar B.Z.

Dela artikeln

Irakiern, 33-årige Wisam B., har dömts för fem våldtäkter till 13 år och 6 månaders fängelse. Bland offren fanns en 14-årig flicka och en ung kvinna som han lyckades locka hem från en nattklubb.

Kvinnan lät sig övertalas att följa med honom hem eftersom tyckte synd om honom när han berättade om hur svårt han hade haft det hemma i arabvärlden innan han "flydde" till Tyskland.

De sista tre våldtäkterna begick Wisam tillsammans med en rad andra irakiska män som närmast slumpmässigt valde ut sina offer på gatorna. Kvinnorna kidnappades och våldtogs därefter.

Ett av offren var en australisk kvinna som tillsammans med sin pojkvän som trodde att våldtäktsbilen var en Uber-taxi. Hennes man kastades ut ur bilen medan kvinnan hölls kvar och våldtogs i baksätet.

En ung kvinnlig student var på väg hem när hon tvingades in i bilen, varefter hon också blev våldtagen. Först i bilen och därefter i en av gärningsmännens hem. Under totalt fyra timmar hölls kvinnan fången och gruppvåldtogs. Domaren talade om "fyra timmars helvete", "rädsla för döden" och allvarliga psykologiska konsekvenser.

Det sista offret var en 21-årig kvinna som plockades upp av det fyrhövdade våldtäktsgänget vid nattklubben Berghain. Kvinnan fick först ecstasytabletter, varefter hon våldtogs innan hon kastades ut ur bilen med svåra underlivsskador.

– Den tilltalade förstörde fem unga kvinnors liv, sade domaren enligt B.Z.

Domaren slog även fast att Wisams handlingar präglats av ett djupt förakt för kvinnor och "sadistiska maktanspråk”.

Den 8 april inleddes rättegången mot en annan av irakierna som åtalats för att ha deltagit i de tre gruppvåldtäkterna.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0