Arabiska partiet

Arabiska partiet har startats i Sverige: "Ska ta ansvar för vårt folkslag"

Publicerad 18 augusti 2020 kl 13.58

Inrikes. Ett nytt parti, Arabiska partiet, har startats i Sverige, rapporterar Samhällsnytt. Partiet ser det som sin uppgift att representera araber i Sverige och "ta ansvar" för det kontroversiella folkslaget.

Dela artikeln

"Partiets självaste namn skall inte förväxlas med att partiet står för arabiska värderingar eller att partiets uppgift är att arabisera Sverige. Tvärtom partiets uppgift är att ta ansvar för vårt folkslag", står det att läsa på Arabiska partiets hemsida.

Syftet är att "på ett ansvarsfullt komma till rätta med vad många upplever i dagsläget - utanförskap, oro inför framtiden, splittring och brist på gemenskapskänsla".

Partiet har "en socialistisk inriktning med vissa kapitalistiska inslag" och är religiöst obundet, vilket innebär att "religiösa symboler eller klädsel" är förbjudet för representanterna.

Enligt Arabiska partiets Facebooksida är ett krav att bli medlem att man har arabiskt ursprung, vilket definieras som att "minst en förälder några generationer tillbaka har ett arabiskt ursprung". Man måste också ha en svensk högskole- eller universitetsutbildning samt vara ostraffad i minst 5 år.

Partiets kontaktperson, en 33-årig man i Malmö, dömdes dock själv så sent som 2017 för olaga hot och ofredande, skriver Samhällsnytt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0