Arkivbild.

Asylinvandringen får arbetslösheten att öka

Publicerad 10 juli 2017 kl 09.06

Inrikes. Arbetslösheten i Sverige ökar för tredje månaden i rad. Orsaken är den stora asylinvandringen till Sverige, skriver Ekot. Bland inrikesfödda är arbetslösheten 3,8 procent och fortsätter minska. Men bland personer födda utomlands är den nästan 22 procent. Särskilt utomeuropeiska invandrare är arbetslösa.

Dela artikeln

Konsekvenserna av massinvandringen till Sverige blir allt tydligare. Arbetslösheten fortsätter öka och har gjort så tre månader i rad.

I juni var 351 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, vilket är en ökning med 5 000 personer jämfört med samma period förra året.

– Att arbetslösheten stiger beror främst på att arbetskraften ökar, främst av det tillskott som utrikesfödda utgör, säger Johan Bissman, tillförordnad analyschef på Arbetsförmedlingen, till Ekot.

Skillnaden mellan svenskar och invandrare är extrem. Bland inrikesfödda är arbetslösheten inte mer än 3,8 procent, men bland utrikesfödda är den 21,7 procent. Arbetslösheten ökar som mest bland människor födda utanför Europa, skriver Ekot.

Bland svenskar och europeiska invandrare minskar däremot arbetslösheten.

Även bland ungdomar minskar antalet arbetslösa och ligger nu bara på 10 procent, eller 52 000 personer mellan 18 - 24 år, vilket är den lägsta nivån sedan 2008. Enligt Bissman beror det på att Sverige, trots invandringen, lider brist på kompetent arbetskraft och att arbetsgivare numera struntar i krav på erfarenhet. Ungdomar kan gå direkt från skola till jobb.

Sammanlagt finns det 75 745 lediga jobb i Platsbanken hos Arbetsförmedlingen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

Energimyndigheten skänker 390 miljoner skattekronor till Stegra

Färskt jättebidrag till krisande klimatjätten.. "Statligt stöd är nödvändigt för att industrin ska lyckas med omställningen."0 

Militärforskaren: "Sverige har fler gängkriminella än soldater"

Sågar kaxiga svenska utrikespolitiken.. Militära fakta borde hindra regeringen från att spela stormakt i Baltikum, anser Johan Wennström.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur