Bostadsbubblan

Bankerna om bubblan: Festen är över

Publicerad 10 augusti 2016 kl 12.29

Ekonomi. Ett minimalt amorteringskrav har tillsammans med finansiell oro i utlandet knäckt prisuppgången på den svenska bostadsmarknaden. Det säger flera experter inom banksektorn till SvD Näringsliv.

Dela artikeln

SCB:s småhusbarometer visade visserligen en uppgång i sin senaste mätning, men den gällde bara fram till amorteringskravet för unga bolånetagare infördes tidigare i år.

Nordeas chefsanalytiker Torbjörn Isaksson tror nu inte på vare sig någon uppgång eller nedgång på bostadsmarknaden.

Även SBAB:s chefsekonom Tor Borg och SEB:s privatekonom Jens Magnusson håller med om att priserna inte kan fortsätta stiga. Brexit, amorteringskravet och de redan låga räntorna är förklaringen.

Svenska myndigheter kan nämligen inte sänka räntorna mer, om det inte är tänkt att Riksbanken ska börja betala svenska bolånetagare för att de lånar.

I juli meddelade Riksbanken att reporäntan ligger kvar på rekordlåga -0,5 procent. Det betyder att bankerna i sin tur betalar 0,25 procent ränta och att en genomsnittlig bolånekund ofta betalar mellan 1 och 1,5 procent till bankerna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 656577774


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0