Bara EN månad utan dödsskjutning sedan 2017

Publicerad 19 september 2020 kl 10.03

Inrikes. Sedan 2017 har det bara varit en enda månad utan en dödsskjutning i Sverige. Det visar siffror som TT tagit del av.

Dela artikeln

Det är mars 2018 som sticker ut när det gäller dödsskjutningar i Sverige. Det är nämligen den enda månaden på tre år då det inte skett någon.

Detta framgår av polisens senaste statistik, som sträcker sig fram till och med den 15 september i år.

Antalet skjutningar har ökat under 2020 men färre har dött.

Hittills i år har 28 personer skjutits till döds i landet, något färre än motsvarande period förra året.

Värst drabbat är Stockholm, där 14 personer dödats i skjutningar.

– Det är för tidigt att dra några egentliga slutsatser eller att se någon trend i detta. Överlag så ligger antalet skjutningar på ungefär samma nivå som tidigare år, säger Linda H Staaf, chef för underrättelseenheten på polisens nationella operativa avdelning (Noa), till TT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 691757936


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 691757937


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus