Itamar Ben-Gvir har tidigare spridit en AI-film som visar hur en palestinsk man förflyttas till Paris.

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

Publicerad 29 oktober 2026 kl 17.19

Utrikes. Israel ska erövra hela Gaza och tvinga de miljoner överlevande ursprungsinvånarna att invandra till europeiska länder. Det anser landets nationella säkerhetsminister Itamar Ben-Gvir – som pekar ut Frankrike och Storbritannien som önskvärda destinationer.

Dela artikeln

– Varför inte skicka dem till Frankrike, till exempel? Ge dem goda villkor i andra länder, kanske Storbritannien, London eller liknande platser, säger Ben-Gvir i en intervju med The Jerusalem Post.

Ministern beskriver en flytt till Europa som en möjlighet för Gazas miljontals invånare – som utsätts för folkmord av Israel – att få bättre levnadsvillkor. Han hänvisar till länder som behöver arbetskraft och hävdar att palestinierna skulle kunna leva bekvämare där.

Men målet är samtidigt att Israel ska ta erövra hela Gazaremsan från den arabiska ursprungsbefolkningen.

– Om du frågar mig vad som bör göras i Gaza, så bör vi erövra hela territoriet. Alltihop. Det är vårt land, det judiska folkets land. Och vi bör uppmuntra utvandring, säger Ben-Gvir.

Ministern kopplar sitt förslag till Donald Trumps plan från februari 2025 om att flytta omkring två miljoner Gazabor. Den planen har dock sedan dess gått i stå.

Itamar Ben-Gvir har även spridit AI-genererade videor där han själv transporterar Gazabor till Paris.

Han leder partiet Otzma Yehudit, som ingår i Benjamin Netanyahus regeringsunderlag. Ben-Gvir har meddelat att han tänker kräva posten som försvarsminister i nästa regering.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 350066237


Varnish cache server