" /> " /> " />
Bert Karlsson.

Bert Karlsson om storbråket: "Det går inte att blanda olika nationaliteter"

Publicerad 18 mars 2014 kl 20.03

Inrikes.Under natten till tisdagen uppstod ett blodigt jättebråk med ett 50-tal inblandade på ett av Bert Karlssons asylboenden i Filipstad. Enligt Karlsson uppkom problemet eftersom Migrationsverket gjort misstaget att göra boendet alldeles för mångkulturellt.

Gilla artikeln på Facebook

– Det här handlar om olika nationaliteter och religiösa motsättningar. De kan inte hålla sams i Syrien eller resten av världen så varför skulle de hålla sams här. Jag har tidigare sagt att det inte går att blanda olika nationaliteter, förklarar Bert Karlsson för Värmlands Folkblad.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 693437553


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Blev blind på ena ögat efter grönt stål-invandrarens attack

Här hugger Stegra-talangen med kniven.. Nu åtalas invandraren för mordförsök efter bråket om en bilnyckel.0 

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0