Asylkaoset

Beslutet: "Omänskligt" att skicka asylsökare tillbaka till Ungern

Publicerad 2 mars 2016 kl 13.48

Inrikes. Asylsökare som åkt illegalt till Sverige efter att ha registrerats i Ungern ska inte längre kunna skickas tillbaka dit. Detta eftersom de riskerar "omänsklig eller förnedrande behandling" i Ungern, enligt Migrationsdomstolen.

Dela artikeln

Migrationsdomen dömde i dag i två mål som rör frågan. Det rör sig om en syrisk respektive en afghansk familj som har rest in i Ungern via Serbien och sedan åkt vidare därifrån till Sverige.

Migrationsverket beslutade att familjerna skulle överföras till Ungern igen i enlighet med Dublinförordningen, enligt vilken en invandrare ska söka asyl i det första EU-land han eller hon sätter sin fot i.

Men nu beslutar Migrationsdomstolen att invandrarna trots Dublinförordningen ska få stanna i Sverige. Rätten hänvisar till att Ungern i samband med asylkaoset sommaren och hösten 2015 genomförde omfattande förändringar av sitt asylmottagande.

"Dessa förändringar innebär enligt domstolens mening åsidosättanden av mänskliga rättigheter i flera avseenden och har bl.a. inneburit påskyndade asylprocesser som i praktiken innebär att i princip ingen kan erhålla internationellt skydd i Ungern. Vidare riskerar personer som kommit in i Ungern via Serbien att skickas tillbaka till de länder som har utgjort deras resväg och i slutändan riskera att hamna i det land de flytt ifrån utan att ha fått sina asylskäl prövade", skriver Migrationsdomstolen i ett pressmeddelande.

"I förlängningen innebär detta en verklig risk för dessa personer att utsättas för omänsklig eller förnedrande behandling i strid mot artikel 3 i Europakonventionen."

Dagens domar innebär i praktiken ett totalstopp av överföringar till Ungern med stöd av Dublinförordningen för asylsökare som har rest in i Ungern via Serbien. Det innebär att den typen av ärenden återförvisas till Migrationsverket, som får i uppgift att avgöra om asylansökningarna ska prövas i Sverige eller i något annat EU-land.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Majbrasan inte enda hotet mot igelkotten

Årets värsta kväll – för vissa.. Så undviker du att utsätta rödlistade lilla djuret för en plågsam död.0 

SD och regeringen: Avlyssna barn utan brottsmisstanke

Tar nya kliv mot polisstat.. "Verkligheten har fört oss till en punkt där vi måste ta till kraftfulla åtgärder."0 

DO röjde hundratals anmälares uppgifter

Myndighetens webbformulär läckte.. Tvingas betala 100.000 kronor efter att känsliga uppgifter om entnicitet och sexuell läggning hamnat på vift.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0