Biden flaggar för "ny världsordning"

Publicerad 22 mars 2022 kl 12.43

Utrikes. En "ny världsordning" styrd från USA håller på att etableras, meddelar den amerikanske presidenten Joe Biden.

Dela artikeln

Joe Biden kom med utspelet i ett tal till amerikanska direktörer inom Business Roundtable på måndagen.

– Som en av de bästa militärerna sa till mig vid ett säkerhetsmöte häromdagen, dog 60 miljoner människor mellan 1900 och 1946. Sedan dess har vi etablerat en liberal världsordning och det hade inte hänt på länge, sade han.

Biden fortsatte:

– Nu förändras saker. Det kommer att bli en ny världsordning och vi måste leda den, och måste förena resten av den fria världen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 559517789


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 559517790


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Danmark litade på ukrainsk raketforskare – ångrar allt

Stoppar bygget av Tymur Mindichs jätteanläggning på Jylland. Israeliske oligarken visade sig bränna skattepengarna på korruption istället för raketbränsle.0 

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0