Bidragstagare sätts i arbete – ska tillverka skyddsutrustning

Publicerad 23 mars 2020 kl 17.25

Inrikes. Växjö meddelar nu att man ska sätta kommunens bidragstagare i arbete. De ska producera skyddsutrustning till vården som ska användas för att bekämpa coronaviruset.

Dela artikeln

Det ät Växjö kommun som kommit på idén att avhjälpa bristen på sjukvårdsmateriel genom att sätta sina bidragstagare i arbete.

Deltagare i så kallad daglig verksamhet och personer som tar emot ekonomiskt bistånd ska producera skyddsutrustning, har kommunen beslutat.

Kommunen konstaterar att sjukvården har hittat fungerande alternativ som möter smittskyddskraven, exempelvis visir av overheadpapper.

Vilken typ av skyddsutrustning som ska tillverkas och hur det kommer gå till ska nu förvaltningen för arbete och välfärd undersöka i samverkan med vård och omsorg.

– Just nu är det en extraordinär situation och alla behöver hjälpas åt. En trång sektor i krishanteringen är skyddsutrustning. Personer som tar emot bidrag kan avlasta vård och omsorg med att producera skyddsutrustning. Allt vi bidrar med kan vara livsavgörande, säger Oliver Rosengren (M), ordförande nämnden för arbete och välfärd.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Bara SD och AFS ville stoppa Svenska kyrkans samarbete med Expo

Beslutet i kyrkomötet.. Även kristdemokrater och "Borgerligt alternativ" vägrar bryta med terrorkopplade vänsterextrema stiftelsen.0 

Här avmaskerar Nick Alinia vänsterextremisten

Virala klippet.. "Du är ju dömd för brott mot knivlagen flera gånger – hur tycker du att det går ihop med att vara lärarassistent på KTH?"0 

L:s nya bottenrekord: 2 procent – avrundat uppåt

"Ett parti i spagat.". Sa nej till SD – får sämsta siffran sedan Ipsos började mäta 1979.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur