Biltjuv greps med störsändare

Publicerad 14 september 2020 kl 13.36

Inrikes. I förra veckan larmades polisen om att en person använde en störsändare för att slå ut elektroniska lås på bilar. Mannen kunde gripas i Nacka.

Dela artikeln

Mannen upptäcktes av allmänheten på en kundparkering i Nacka centrum och polisen kunde gripa honom i närheten.

Störsändare gör att signalen från en elektronisk bilnyckel slås ut och bildörren förblir öppen men den drabbade tror att bilen är låst. Tjuvar använder det som verktyg att ta sig in i bilar och stjäla värdesaker.

Polisen uppmanar därför bilägare att inte förvara något stöldbegärligt synligt i bilen, att alltid låsa med bilnyckel och känna på handtaget att bilen verkligen är låst.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 668798612


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 668798613


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ljög om parkvåldtäkt – nya beskedet: "ChatGPT tvingade mig"

"Den tvingar mig att göra handlingar." Unga kvinnan pekade ut ljushyad svensk – nu medger hon spektakulära bluffen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus