Björn Söder.

Björn Söder (SD): Stoppa arabisk musik på bussar

Publicerad 13 oktober 2021 kl 16.47

Inrikes. Riksdagsmannen Björn Söder (SD) uppmärksammas nu för att ha reagerat på att arabisk musik spelats under en bussresa.

Dela artikeln

"Åker buss", skrev Björn Söder i ett Twitter-inlägg på måndagen och fortsatte:

"Chauffören har satt på sin CD med arabisk musik som strömmar ut i etern. En del kanske tycker det är exotiskt, men vi är ganska många som inte tycker det är ok. Borde det inte vara krav på någon sorts 'neutral' musik på offentliga bussar?"

SD-politikern avslutade sitt inlägg med den så kallade hashtaggen #islamiseringenavSverige.

David Erixon, kommunikationsansvarig på kollektivtrafikföretaget Nobina, säger till Aftonbladet att det är "en märklig diskussion".

– Förare får lyssna på musik eller radio i förarmiljön, det är en arbetsmiljöfråga att kunna göra det. Det är en helt annan sak att spela musik i bussens högtalarsystem, det är inte tillåtet, säger Erixon till tidningen.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0