Bostadsbubblan

Bjurfors: "För varje vecka blir det färre som har råd"

Publicerad 8 oktober 2021 kl 11.51

Ekonomi. I centrala Stockholm och Göteborg steg priserna på bostadsrätter med ytterligare en procent i september, men på mäklarfirman Bjurfors tror man att den teoretiska maxgränsen snart är nådd.

Dela artikeln

– Lite slarvigt uttryckt kan man säga att priserna det senaste året ökat med 15-20 procent medan lönerna har ökat runt 2 procent. Det gör att för varje vecka så är det färre som har möjlighet att köpa en bostad och få lån från banken, säger Fredrik Kullman, vd för mäklarbyrån Bjurfors i Stockholm.

Den som väntar på någon bostadskrasch av 1990-talstyp väntar dock förgäves, enligt honom.

– Jag tycker inte att man ska räkna med en nedgång. Det vi ser nu är en anpassning till en ny prisnivå som sätter sig. Det här vi kommer ligga ett tag tror jag.

Ett och ett halvt år tillbaka köper Riksbanken bostadsobligationer direkt av bankerna i syfte att öka priserna på bostäder. Det första köpet skedde den 25 mars 2020.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 357534800


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 357534801


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Ekonominyheter

Vanlig tvåa i Stockholm gick för 11,2 miljoner

178.000 kronor per kvadratmeter.. Bostadspriserna i huvudstaden går mot nya absurda höjder.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0