Black lives matter-kravaller skylls på "utomstående"

Publicerad 7 juni 2020 kl 23.29

Media. Det var "utomstående" som stod för kravallerna under söndagens Black lives matter-demonstration i Göteborg. Det hävdar Sveriges radio.

Dela artikeln

Våldsamt upplopp, kravaller och sönderslagna skyltfönster. Som vanligt blev resultatet kaos och våld när vänsterextrema Black lives matter-rörelsen demonstrerade i Göteborg under söndagen.

Men Roda Hassan, en av arrangörerna bakom den olagliga demonstrationen, säger till statsradion att arrangörerna inte står bakom våldet.

– Jag tycker det är så tråkigt. Vi ville komma ut med våra åsikter och röster och få dem hörda. Sedan att det blir tumult och att folk ska bråka efter en fredlig demonstration tycker jag är jättetråkigt. Nej, jag står inte för det här. Det gör inte någon av arrangörerna, säger hon.

Istället skylls våldet på "utomstående". Det var ett hundratal personer som inte har kopplingar till demonstrationen som kastade sten på polisen och ägnade sig åt skadegörelse, skriver Sveriges radio.


Nyheter från förstasidan

Kaos och gråt på UD: "De tog livet av honom"

Vreden mot Ulf Kristersson efter diplomatens död. "Detta är UD:s värsta kris på decennier och vi har en statsminister som är helt frånvarande."0 

Ekonominyheter

Ukrainska varor ska kvoteras in i svenska matbutiker

Regeringens storsatsning tillsammans med matjättarna.. Särskilt snabbspår för ukrainska leverantörer och riktad marknadsföring i butiken.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0