Raskravallerna och demonstrationerna har spridit sig till flera länder, däribland Storbritannien, som filmen ovan visar.

BLM-demonstration planeras i Malmö: "Tusentals anmälda"

Publicerad 4 juni 2020 kl 11.04

Utrikes. Vänsterextrema Black Lives Matter planerar nu en stor demonstration i Malmö i kväll. Tusentals människor har redan anmält sig, enligt SVT Skåne.

Dela artikeln

Under onsdagskvällen genomfördes våldsbejakande BLM-protester i Stockholm.

Polisen hade godkänt en demonstration på 50 personer på Sergels torg, trots den dödliga coronapandemin. Men såklart kom många fler till platsen. Totalt samlades flera tusen i huvudstaden.

Den så kallade demonstrationen ledde bland annat till stenkastning och provokationer mot polisen.

– Har de hål i huvudet? De förstår väl att 50 personer snabbt blir tusen? De måste ha förstått vad de sätter igång, sade Björn Olsen, överläkare i infektionssjukdomar och professor, till Aftonbladet.

Nu planeras ytterligare en demonstration i Malmö. Den ska genomföras i kväll och redan har flera tusen anmält sig på Facebook.

Egentligen skulle den så kallade demonstrationen hållas på Stortorget i Malmö, men nu säger arrangörerna att det i stället är hundfältet vid Riberborgsstranden som gäller.

Initiativtagaren är en amerikansk kvinna som bor i Malmö och som hävdar att avsikten är fredlig, enligt SVT.

– Jag gjorde det här evenemanget eftersom jag behöver göra något. Om jag var tillbaka i Los Angeles skulle jag vara på gatorna varje ögonblick jag kunde, skriver hon på Facebook.

Det är ännu oklart om polisen kommer ge tillstånd.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Förstördes av BLM – nu har Trump rest statyn igen

Sydstatsgeneralen Albert Pike tillbaka i Washington.. Monumenten som vänstern slog sönder ska återställas, enligt presidentorder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0