Bombdåd i skola i Helsingborg – fem ambulanser på plats

Publicerad 18 november 2019 kl 14.16

Inrikes. En bombning skedde mot en gymnasieskola i Helsingborg på måndagen. Fem ambulanser är på plats, enligt Kvällsposten. Två personer har förts till sjukhus.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 13 på måndagen som polisens ledningscentral larmades om att något kastats in genom ett fönster på en skola i Helsingborg varpå det hörts en smäll.

"Föremålet beskrivs som ett flaskliknade föremål, oklart vad det var för innehåll", skriver polisen på sin hemsida.

Det nationella bombskyddet har kallats till platsen för att kontrollera att det inte finns något farligt kvar.

Skolan har helt evakuerats på elever.

Enligt Kvällsposten har det skickats fem ambulanser till platsen.

– Någon person har kastat in ett flaskliknande föremål och sen har man hört en smäll, säger Patric Fors, presstalesperson vid polisens ledningscentral, till tidningen.

Det hela inträffade på Rönnowska skolan i Helsingborg. Enligt HD finns det uppgifter om att det bildats ett moln när föremålet sprängdes. Två personer har skickats till sjukhus för kontroll, uppger polisen.

Natten till måndag skedde ett annat bombdåd i staden, då någon kastade in en bomb i ett radhus på Mårtenstorpsgatan.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Mer från Inrikes

SD öppnar för Nato-kärnvapen på svensk mark

Ändrar sin hållning.. "Skulle öka avskräckningen gentemot Ryssland."0 

Regeringen krävs på svar om Palantir

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen.. Men oron för politikernas samarbete med ökända övervakningsjätten bygger bara på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0