Bomboffret i Lund är allvarligt skadad

Publicerad 14 september 2019 kl 12.00

Inrikes. Den kvinna som befann sig i närheten av den mycket kraftiga explosionen i Lund i natt är allvarligt skadad, uppger Region Skåne enligt Kvällsposten.

Dela artikeln

Det var vid halv tre-tiden i natt som polis, ambulans och räddningstjänst larmades till en extremt kraftig smäll på Stora Södergatan i centrala Lund.

På platsen hade någon detonerat en bomb så kraftig att fönsterrutor längs 50 meter krossades.

Detonationen var riktad mot en mindre butik längts nere i ett flervåningshus med bostäder.

I samband med detonationen skadades en kvinna i 20-årsåldern, har polisen bekräftat. Det handlar om en förbipasserande person som råkade vara för nära den kraftiga bomben.

Region Skåne säger nu att kvinnan har blivit allvarligt skadad, skriver Kvällsposten. Exakt vilka skador det handlar om är oklart. Men vittnen har bland annat berättat att de hörde kvinnan skrika "jättehögt" på hjälp och att hon var blodig och skadad i ansiktet.

Samtidigt säger ägaren till den butik som bombades att det inte finns någon hotbild mot honom, och att han inte har en aning om varför just hans butik sprängdes. 

– Jag har ingen jag kan misstänka, jag har inga fiender, säger butiksägaren till Sydsvenskan.

Kvinnan blir det femte utomstående offret som skadats eller dödats i samband med skjutningar och bombdåd i Sverige de senaste veckorna.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0