Boris Johnson ska förbjuda "rasister" titta på fotboll

Publicerad 15 juli 2021 kl 18.23

Utrikes. Storbritanniens premiärminister Boris Johnson meddelar nu att personer som skrivit "rasistiska" saker på sociala medier ska portas från fotbollsmatcher, rapporterar Daily Mail. Han ska också tvinga de sociala medierna att censurera mer genom att hota med miljardböter.

Dela artikeln

De brittiska makthavarna har rört upp en storm kring att vanliga engelsmän påstås ha uttryckt sig "rasistiskt" på sociala medier i samband med EM-finalen i fotboll i söndags.

Då förlorade England mot Italien på straffar efter att ha valt ut tre afrikanska spelare som straffläggare.

På onsdagen grillades premiärminister Boris Johnson av den socialdemokratiska oppositionen i parlamentet. Regeringen anklagades bland annat för att inte tillräckligt tydligt ha hyllat de engelska spelarnas knäböjningar för vänstrerextrema Black lives matter inför matcherna och fördömt publikens burop vid dessa tillfällen.

En pressad Johnson bedyrade att han nu kommer intensifiera jakten på så kallade rasister.

– Jag upprepar att jag fullständigt fördömer och känner avsky inför de rasistiska utgjutelser som vi såg på söndagskvällen, sade premiärministern.

Han lovade också att "vidta praktiska åtgärder" för att komma åt de "rasistiska" fotbollssupportrarna.

– Om du har gjort dig skyldig till rasistiska övergrepp på nätet mot fotbollsspelare, då kommer du inte att gå på matchen. Inga om, inga men, inga undantag och inga ursäkter, dundrade Boris Johnson enligt Daily Mail.

På tisdagen hade Boris Johnson ett möte med företrädare för Facebook, Twitter, Tiktok, Snapchat och Instagram för att tvinga företaget till ökad censur.

– Jag gjorde det fullständigt klart för dem att vi kommer att lagstifta för att ta itu med detta problem. Och om de inte får bort hat och rasism från sina plattformar kommer de att få böter som uppgår till 10 procent av deras globala intäkter – vi vet alla att de har tekniken för att göra det, sade Johnson i parlamentet.


Illegala flyktingbarnet kunde stanna tack vare politikernas beslut. Fick jobba kvar på hemtjänsten – trots larmen om gränslöst beteende.0 Plus

DN:s raseri sågas av konkurrenten. "De skulle bara veta" hur höga bidragen egentligen är.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här våldtogs kvinnan av 75-årige gynekologen

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Han är hjärnan bakom Trumps planer på Grönland

Judiska världskongressens ordförande lanserade idén.. Har sedan dess sett till att skaffa sig omfattande affärsintressen på ön.0 

Reinfeldt om Trump: "Världens farligaste man"

Han är värre än Putin och alla andra, enligt förre statsministern.. "Det är via Trumps agerande som Putin får utrymmet som potentiellt hotar oss."0 

"En mycket sorglig dag." Sju parlamentsledamöter hoppar av – har tröttnat på det ensidiga islamfokuset.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0