Asylkaoset

Bostadsbrist i fyra av fem kommuner

Publicerad 9 maj 2016 kl 14.44

Inrikes. Antalet kommuner som rapporterar att det råder underskott på bostäder ökar kraftigt efter asylkaoset förra året. De som drabbas värst är äldre och ungdomar, visar Boverkets överblick över bostadsmarknadsläget.

Dela artikeln

I bostadsmarknadsenkäten bedömer hela 240 av de 290 kommunerna att det råder underskott på bostäder, vilket är drygt 30 procent fler än förra året.

Förändringen beror enligt Boverket mycket på att befolkningen har vuxit snabbt och förväntas öka även de närmaste åren på grund av asylinvandringen från tredje världen.

Situationen är särskilt ansträngd för de som är nya på bostadsmarknaden, det vill säga unga och så kallade nyanlända. Men även äldre som vill flytta till en mer tillgänglig bostad har problem att hitta boende, enligt rapporten.

Hela 272, eller 94 procent, av landets kommuner bedömer att det finns underskott på bostäder för nyanlända. Kommunerna återfinns i alla kommungrupper, såväl storstadsregioner som i grupper med mindre folkmängd.

Ungdomars svårigheter på bostadsmarknaden har samtidigt förvärrats ytterligare, med 245 kommuner som uppger att det råder underskott på bostäder jämfört med 219 i förra årets enkät.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 327710433


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0