Bostadsbubblan

Bostadspriserna fortsätter öka

Publicerad 7 augusti 2014 kl 12.57

Ekonomi. Priserna på småhus steg med drygt 3 procent under den senaste tremånadersperioden, maj till juli, jämfört med föregående period. I jämförelse med samma period förra året steg priserna med 6 procent, enligt SCB.

Dela artikeln

På årsbasis steg priserna i 20 av 21 län. Den största prisuppgången skedde i Västernorrlands län med 12 procent, följt av Norrbottens län med 9 procent.

Det är endast i Gotlands län som priserna inte har stigit – där var priserna oförändrade.

I storstadsregionerna Stor-Stockholm och Stor-Göteborg steg priserna med 8 respektive 7 procent. För Stor-Malmö var prisuppgången något lägre, på 3 procent.

Det genomsnittliga priset för en småhusfastighet i landet uppgick till drygt 2,3 miljoner kronor under tremånadersperioden maj – juli 2014.


Nyheter från förstasidan

Ena flickan fick 122 hugg

Axel Rudakubana, 18, döms för dådet i Southport. "Ett av de mest extrema och chockerande brotten."0 

Ekonominyheter

Fico: Zelenskyj skadar EU mer än Ryssland

Slovakledaren rasar mot planen att stoppa rysk gas.. "Huvudsaken för storfolket i EU är att slaverna fortsätter döda varandra."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0