IMPOPULÄR. Partiledare Annie Lööf går inte hem i stugorna.
Naringsdepartementet/CC-BY

Centern långt under riksdagsspärren

Publicerad 20 januari 2013 kl 13.25

Inrikes.Endast 3,2 procent – det är Centerpartiets stöd i den senaste opinionsundersökningen från Sifo, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Detta är bottenrekord för C i Sifos mätningar och med god marginal under fyraprocentsspärren in i Riksdagen. C:s partisekreterare Michael Arthursson säger till Svenska Dagbladet att han väntade sig en nedgång, men att han inte trodde den skulle vara så stor – C backade 1,3 procentenheter.

– Jag blev förvånad över att det var de lägsta Sifo-siffror som uppmätts. Jag väntade mig att de skulle vara låga, men inte så låga, säger han.

C lanserade nyligen ett förslag på ett nytt partiprogram, vilket bland annat innefattade fri invandring, slopad skolplikt och månggifte. Programmet mötte skarp kritik, även innefrån, och Michael Arthursson tror att det är det nya partiprogrammet som ligger bakom raset.

Inga förändringar förutom C:s tapp är statistiskt säkerställda.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

SD: Vi finansierar sänkt matmoms med minskad invandring

Presenterar: "Folkets budget".. Men i själva verket ökar SD anslagen till just migration.0 

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur