Brandmän firade nationaldag i moské

Publicerad 6 juni 2014 kl 15.45

Inrikes. Räddningstjänsten syd bjöd idag in till ett mångkulturellt nationaldagsfirande på Islamic Center i Malmö.

Dela artikeln

På plats var bland annat hbt- och integrationsminister Erik Ullenhag, som höll ett brinnande tal om öppenhet och tolerans.

– Nationaldagstalade nyss på Islamic Center i Malmö. Den svenska friheten, jämställdheten och öppenheten är värd att fira, twittrade Ullenhag efter uppträdandet.

Ministern mötte kritiska frågor från andra användare på mikrobloggen.

– Vad anser de om HBT på Islamic Center?? Du är ju vår HBT-minister, vad sa du i talet? frågade twittraren Stephen Utterström utan att få något svar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 332010389


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 332010390


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0