FARLIG? Hårdbarkade brandmän får "ont i magen" och flyr fältet när Jimmie Åkesson kommer på besök.
Riksdagen/Ästorps kommun/CC

Brandmän rädda för Åkesson – "vågar inte gå till jobbet"

Publicerad 7 april 2014 kl 14.19

Inrikes.På onsdag är det tänkt att Jimmie Åkesson ska besöka en brandstation i Malmö. Men nu vädjar flera brandmän om att besöket ska ställas in – eftersom de är livrädda för SD-toppen.

Gilla artikeln på Facebook

Signaturen Brandman och skåning skriver i ett öppet brev till Åkesson som Aftonbladet publicerat att uppgifterna om besöket har utlöst panik bland de anställda.

"Vi har kollegor som får ont i magen av vetskapen om att du ska komma. Vi har kollegor som funderar på att inte gå till jobbet den dagen du är här", skriver brandmannen.

Orsaken till ångesten och magontet är att Sverigedemokraterna "skiljer på folk och folk", hävdar han.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 574303532


Varnish cache server

Dumpades med söndertrasat underliv i ökänd park. Nu kämpar ungen för sitt liv – första steget är att lära sig äta igen.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0