Brittisk corona smittar två meter

Publicerad 5 april 2021 kl 08.10

Inrikes. Norska Hauglands kommunöverläkare Jostein Helgeland varnar nu för att den brittiska coronavarianten är betydligt mer smittsam än vad som tidigare varit känt. Två minuters samtal på två meters avstånd är allt som behövs.

Dela artikeln

– Det krävs väldigt kort kontakttid för vissa att smittas. En konversation på två minuter på normalt pratavstånd har i en del fall varit tillräckligt, säger Jostein Helgeland till NRK.

– I många fall räcker inte att hålla två meters avstånd.

Den norska smittskyddsmyndigheten FHI uppger att den engelska mutationen är upp till 70 procent mer smittsam än den ursprungliga varianten av covid-19. Dessutom medför den brittiska versionen en högre risk att dö i covid 19.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 352202361


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 352202362


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ben-Gvir: Gazaborna måste skickas till Europa

"Det är vårt land – det judiska folkets land." Och när ursprungsbefolkningen fördrivits är destinationen given, enligt ministern.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Museer tar bort mumier: "Har inte samtyckt". Nya woke-beslutet väcker hård kritik.0