Det påstår neokonservativa Sky News.

" />

Det påstår neokonservativa Sky News.

" />

Det påstår neokonservativa Sky News.

" />

Brittisk media: Iran och al-Qaida har täta kopplingar och planerar attack mot Europa

Publicerad 16 februari 2012 kl 12.23

Media.Iran har inte bara etablerat ett nära samarbete med den internationella terroristorganisationen al-Qaida. De båda planerar dessutom en "spektakulär attack" mot västvärlden. Det påstår brittiska Sky News, som var en ivrig förespråkare av Irakkriget.

Gilla artikeln på Facebook

Den brittiska nyhetskanalen Sky News säger sig ha fått bekräftat från en icke namngiven "underrättelsekälla" att shiitiska Iran nu plötsligt har ett operationellt samarbete med den sunnimuslimska terrororganisationen al-Qaidas ledning.

Inte nog med det. Iran och al-Qaida planerar dessutom att tillsammans genomföra en "spektakulär attack" mot västvärlden för att hämnas Osama bin Ladins död - möjligen under OS i Storbritannien, skräms den neokonservativa tv-kanalen.

"Även om vissa västerländska underrättelsetjänster är fortsatt skeptiska till att det existerar en allians mellan Iran och al-Qaida så har USA blivit så bekymrat över den nära relationen att landet förra året utlyste en belöning på 10 miljoner dollar för information om var en syrisk al-Qaidaledare i Iran befinner sig", skriver Sky News och försöker på så sätt genom en förvrängning av ord insinuera att den "nära relationen" som man själv just har hittat på skulle vara allmänt känd i USA.

Murdochägda Sky News var en ivrig förespråkare av Irakkriget och har kritiserats för att i sin rapportering av krigsförloppet nästan helt och hållet bara återge den officiella versionen.

Samma anklagelser som nu riktas mot Iran - att landet utvecklar massförstörelsevapen och har kopplingar till al-Qaida - användes som förevändning för USA och dess allierade inför Irakkriget. Bägge påståendena, som okritiskt återgavs i media, visade sig i efterhand vara påhittade.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0