Asylkaoset
Öresundsbron.

Bron kommer inte stängas

Publicerad 8 december 2015 kl 14.32

Inrikes. Regeringen backar nu från sina tidigare planer på att stänga Öresundsbron för att stoppa inflödet av asylsökare. Detta efter att förslaget kritiserats av Moderaterna, Liberalerna och flera jurister i lagrådet.

Dela artikeln

Lagrådet uppmanade igår regeringen att dra tillbaka sitt lagförslag om att kunna stänga Öresundsbron vid krissituationer. Det föranledde även Moderaterna och Liberalerna att rikta kritik mot förslaget, som nu kommer att dras tillbaka tills vidare.

Sverigedemokraterna är positiva till att stänga bron, men enligt inrikesminister Anders Ygeman (S) är det inte aktuellt att samarbeta med partiet, rapporterar Ekot.

Regeringen kommer nu att fokusera på att införa id-kontroller på tåg och bussar på väg till Sverige. Lagrådets kritik gäller dock även den åtgärden.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 476501590


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Inrikes

Israel och öppen svenskhet fokus för SD i valet

"Svenskheten är öppen och välkomnande".. Tog strid för Nato, Israel och USA i vårens viktiga linjetal.0 

Manlig strippshow tillbaka efter succé i Sverige

Kommuner och Folkets hus slår upp portarna.. "Utifrån samhällsperspektivet att män som grupp är överordnade kvinnor som grupp".0 

"Vidrigt": Maggans etniska fest väcker starka känslor

"Gott nytt 6776!". Nu pekas S-ledaren ut som "landsförrädare".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0