KD-ledaren skriver i ett inlägg på X att hon håller flera alternativ öppna för hur en framtida regering ska se ut.
Att hon vill ha en blågul regering innebär enligt Ebba Busch inte att samtliga fyra partier nödvändigtvis ska vara representerade med egna statsråd.
"För mig är det till exempel inte givet att SD ska ha några ministerposter alls", skriver hon.
Enligt KD-ledaren kan regeringen i teorin bestå av allt från ett till fyra partier.
"Jag har inte lovat bort några ministerposter till någon", skriver hon.
Från Moderaterna och Liberalerna har det tidigare kommit öppningar för SD-ministrar efter valet. Men från KD:s sida låter det alltså annorlunda.
Ebba Busch framhåller att förhandlingarna också måste handla om vilken politik regeringen ska driva under nästa mandatperiod. Hon är samtidigt kritisk till att diskussionen om regeringsbildningen har tagit så stor plats i valrörelsen och vill att partiernas politiska "visioner" ska få större utrymme.
"Första förhandlingsdagen är valdagen. Det är väljarna som först måste sätta inriktningen", skriver hon.




